ברוכים הבאים
ברוכים הבאים לאתר האינטרנט של משרד עורכי הדין נבו - רפאל. נשמח לעמוד לרשותכם. ...
[לידיעה המלאה]
שאלות ותשובות
הנכם מוזמנים לשלוח שאלות בנושאי התמחות המשרד ובקרוב יופעל עמוד שאלות ותשובות.
[לידיעה המלאה]
 

רשלנות רפואית במיילדות ובגניקולוגיה

תביעות בתחום זה כוללות מקרים בהם ההריון מסתיים במוות של עובר בטרם לידתו או של הרך הנולד בסמוך ללידה.
כמו כן, לידה בטרם עת אשר גרמה לסיבוכי פגות, שיתוק מוחין
, לידת ילד הלוקה במום מולד או אי גילוי של תסמונת  גנטית, כל אלה עלולים להיות תוצאה של טיפול רפואי רשלני וממעקב רפואי בלתי נאות במהלך ההריון. טיפול רפואי רשלני יכול לקרות בשלב הטרום הריוני, החל משלב תכנון ההריון ייעוץ וביצוע הבדיקות הגנטיות וממשיך בביצוע מעקב הריון רשלני, הן במהלך הבדיקות השגרתיות אצל רופא הנשים, והן בביצוע בדיקות מקצועיות כגון סקירת מערכות (אולטרה סאונד), אקו לב עוברי, יעוץ גנטי, מי שפיר ועוד. ובעיקר ניהול כושל ורשלני של הלידה. במהלך הלידה חשיבות מרובה להתנהלות הצוות הרפואי ולמתן תשומת לב מירבית, לנתוני היולדת והעובר, לרבות עברה המיילדותי של היולדת והנתונים הקליניים לניטור הצירים ודופק לב העובר אשר נועדו לאבחן מצוקה של העובר וכמובן בסבירות ההחלטה על אופן ומועד חילוץ היילוד.


רשלנות רפואית באונקולוגיה

בתחום זה התביעות מתמקדות בעיקר באיחור באבחון מחלת הסרטן למרות תלונות החולה ובמקרים רבים גם למרות מצבו הרפואי אשר יותר ממרמז על המתחולל בגופו. איחור באבחון מחלת הסרטן הינו, מטבע הדברים, התפשטות המחלה, אשר לעיתים גורמת להיזקק לטיפולים קשים יותר ולעיתים גורמת למוות שנגרם בטרם עת ולכן לאיבחון מוקדם חשיבות רבה ביותר.


רשלנות רפואית ברפואת משפחה

תחום רפואת המשפחה הינו תחום אשר מספר התביעות בו עולה באופן מתמיד שכן לרופא המשפחה תפקיד עיקרי וחשוב בטיפול בתלונות החולה ובמעקב אחר קבלת תוצאות הבדיקות ומתן הפניות לרופאים מקצועיים או המשך טיפול בהתאם לתוצאות הבדיקות. רופא משפחה אשר נמנע מתחקור רפואי מלא באשר לרקע הרפואי, היסטוריה משפחתית של החולה וכן לתלונות ולתסמינים הינו רופא אשר מתרשל בתפקידו. כמו כן אי מתן הפנייה לבדיקה ו/או לרופא מקצועי אשר מתחייב מתלונות החולה מהווה רשלנות רפואית.

 
רשלנות רפואית בכירורגיהתביעות בתחום זה הינן בגין נזק שנגרם מביצוע כושל של טיפול פולשני או לחילופין מאי ביצוע הטיפול או איחור בלתי סביר במתן הטיפול, השארת גוף זר בגופו של המטופל, ביצוע ניתוח או טיפול מיותר בהעדר צורך רפואי וכן כשל במהלך הרפואי לאחר הטיפול וכמובן אי אבחון חומרת מצבו של המטופל. מקרים אלה מסתיימים במקרה הטוב בצורך בטיפול רפואי כירורגי נוסף או בנכות ובמקרה הגרוע אף במוות.
רשלנות רפואית ברפואה פנימיתרפואה פנימית הינה שילוב של תת התמחויות ורופאים מומחים בתחום זה אמורים לצרף ולרכז את כל התלונות וממצאי הבדיקות של המטופל מכל תת ההתמחויות ולזהות ממה סובל החולה בראותם את התמונה הכוללת להבדיל למשל מקרדיולוג אשר מתמקד בליבו של החולה. איחור בזימון רופא מומחה או הפנייה לבדיקה בתחום מסוים יכולה להוות רשלנות רפואית.
רשלנות רפואית בקרדיולוגיהתביעות בתחום הקרדיולוגיה מתמקדות בעיקר בכשל בהערכת חומרת מצבו של החולה, תוך זמן סביר אשר נמצא במהלכו של התקף לב שלא מאובחן כמו גם כשל בטיפול במהלך צנתור או ניתוח מעקפים, השגחה רשלנית על חולה לאחר צנתור אשר מדמם למוות ועוד. מיותר לציין שנזק שנגרם בתחום הלב הינו נזק קשה אשר ברוב המקרים מסתיים במוות מיידי או בצורך לעבור השתלת לב.

רשלנות רפואית ברפואת חירוםרפואת החירום מתבטאת בטיפול הרפואי במסגרת חדרי המיון והטראומה בבתי החולים וכן על ידי ניידות טיפול נמרץ. עיקר התביעות בתחום זה הינן איחור במתן טיפול, אי אבחון חומרת מצבו של מטופל, מתן טיפול תרופתי שגוי, שחרור מוקדם מבית החולים וללא מתן הנחיות ברורות.
רשלנות רפואית בהרדמה


בתחום ההרדמה מרבית המקרים הינם כתוצאה מרשלנות בהכנת החולה לניתוח ע"י הרופא המרדים וחוסר מודעות לנתונים רלוונטיים ומהותיים ביותר כגון אלרגיה של המטופל לחומר מסוים, היסטוריה רפואית וניתוחית וכמובן השגחה רשלנית על החולה המורדם במהלך הניתוח ולאחריו.
רשלנות בניתוחים פלסטיים ובטיפולים אסתטיים

כידוע ניתוחים פלסטיים הופכים נפוצים יותר וזמינים יותר בשנים האחרונות ותחום זה אשר אינו מבוקר תמיד על ידי הגופים הרשמיים מהווה חלק נכבד בתביעות הרשלנות הרפואית אשר גדל באופן מתמיד. תחום זה כולל הן ניתוחי לייזר להסרת משקפיים הן ניתוחי הרזייה למינהם כגון שאיבת שומן, מתיחות פנים, הגדלה או הקטנת חזה, ניתוחי אף ועוד. גם בתחום זה ההסכמה מדעת הינה מהותית ואף מקבלת משנה חשיבות מכיון שמדובר בניתוחים אלקטיביים ולא מחוייבים מבחינה רפואית.